Čarodějky z Chelmsfordu

12. dubna 2008 v 17:49 |  čarodějnice
První anglický proces s čarodějnicemi, který stojí za povšimnutí, se konal roku 1566 v Chelmsford Assizes v hrabství Essex. Vycházel ze zákona o čarodějnicích, který vydal roku 1563 parlament Alžběty I. a který zpřísňoval tresty za přivolávání zlých duchů. V procesu byly z maleficia , česky zvaného udělání, obviněny tři ženy z vesnice Hatfield Peverel, které měly používat služeb společného ďábelského pomocníka . Jednání soudu bylo zaznamenáno v dobovém pamfletu.

Elizabeth Francisová byla formálně obviněna z toho, že uhranula malého Williama Augura a přivodila mu kulhavost. Byla shledána vinnou a odsouzena k ročnímu vězení. Během procesu se beze všeho přiznala i ke spoustě jiných prohřešků včetně předmanželského pohlavního styku, potratu a vraždy. Vysvětlila, že ji k tomu naváděl a že jí byl k ruce její mluvicí pomocník - velký kocour s černými skvrnami jménem Satan -, kterého dostala od babičky, jež ji v dětství zasvětila do čarodějnického umění. Elizabeth Satana, poprosila aby z ní učinil bohatou ženu, "načež mně tento kocour přivedl na pastvinu černé a bílé ovce, dohromady 18 hlav".

Agnes Waterhousová byla obžalována a oběšena proto, že uhranula Williama Fyneeho, který následkem toho zemřel. Při procesu se přiznala i k jiným skutkům spáchaným s přispěním ďáblova pomocníka, který sloužil Elizabeth Francisové. Ta se Satana chtěla zbavit a věnovala ho Agnes, která pro něj měla užití. Agnes měla vztek na vdovu Goodayovou, a proto přikázala Satanovi, ať jí utopí krávu, za což ho odměnila vlastní krví, chlebem a mlékem. Jinému sousedovi Satan zabil husy a dalšímu zkazil máslo. Žalářník zvedl u soudu Waterhousové závoj a ukazoval skvrnky na její tváři, odkud údajně Satan sál.

Agnesina dcera Joan Waterhousová, jíž bylo v té době 18 let a která měla přivodit dvanáctileté Agnes Brownové zchromnutí pravé ruky a nohy, byla naproti tomu viny zproštěna. Satan se vyskytuje i v Agnesině svědectví - brával na sebe podobu černého psa s opičí tváří, krátkým ocasem a párem rohů na hlavě. Tento pes měl přiběhnout s klíčem v hubě k mléčnici a chtít, aby mu Agnes dala máslo. Ona však odmítla a nepolevila, ani když se pes s touž žádostí několikrát vrátil. Nakonec se vrátil a vyhrožoval neochotné dívce s nožem v tlamě.

Další velké procesy se v Chelmsfordu konaly v letech 1579, 1589 a 1645. Proces z roku 1566 však byl první, při němž soud připustil výpovědi o existenci duchů, nepodložená svědectví obviněných, hledání různých čarodějnických znamení a zejména svědectví dětí.
Při třetím chelmsfordském procesu z roku 1589 byly oběšeny tři ženy obviněné z uhranutí: Joan Prenticeová, Joan Upneyová a Joan Annyová.
Na obrázku jsou zobrazeni i jejich ďábelští pomocníci.
Z knihy "Almanach tajemna".

ZDROJE:
Obrázek - www.google.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama